Jak sport kształtuje i wpływa na psychikę dziecka.

0
247

W ostatnich czasach podejście do sportu zmieniło się diametralnie. Oprócz aktywności fizycznej zastanawialiście się jakie cechy mogą wykształcić się dzięki uprawianiu sportu? Czy warto zapisywać swoje dziecko na zajęcia sportowe?


Warto. Bo sport to nie tylko dawka ruchu, która wpływa na wygląd i samopoczucie. Każda dyscyplina sportowa jest inna, ale wszystkie uczą i kształtują cechy, które są potrzebne i ułatwią przyszłość. W zapasach regularne aktywności fizyczne kształtują ważne cechy i pozwalają nabywać nowych umiejętności.

Co kształtują zapasy?

Cierpliwość. Cecha niezwykle ważna. Oprócz przydatności w sporcie, jest bardzo potrzebna w życiu. Tylko przez ciężką pracę i uparte dążenie do celu osiągnie się pożądany sukces. Jeżeli nie będziemy cierpliwi, nie osiągniemy żadnych efektów.


Radość! Czym by było uprawiane sportu, jeżeli nikt nie czerpałby z tego radości? Każdy rodzic wie, że ćwiczenia powodują, że poziom endorfin czyli hormony szczęścia się podnosi. Nie ma nic piękniejszego niż Nasza zadowolona pociecha po wysiłku fizycznym. Dzięki endorfinom mamy większą chęć do ćwiczeń, więcej odwagi.


Pokora. Cecha bardzo ważna w sporcie. Każdy sportowiec musi mieć pokorę, znosić godnie porażkę. Jeśli taka cecha wykształci się u Naszego dziecka, przeniesie się później na jego przyszłość.  Bez pokory chcemy osiągnąć coś szybko, natychmiast, a w rezultacie nie przyniesie to żadnych efektów.


Praca w grupie. Dzięki uprawianiu sportu każdy uczy się pracy zespołowej. Jest dużo dyscyplin, które wymagają posiadania tej cechy. Jeśli jest zgrana drużyna to zawodnicy nie mają problemu aby się porozumieć. Również dzięki umiejętnej pracy zespołowej, jest mniej konfliktów, a jeśli już się pojawią zawodnicy potrafią je rozwiązać. Sport to gra fair play. Ta zasada szczególnie kształtuje charakter.


Samodyscyplina.  Jeśli wykształci się ta cecha u dziecka to łatwiej mu będzie chociażby samemu się uczyć czy ćwiczyć. Ta cecha kształtowana jest w momencie kiedy zamiast komputera, telewizji dziecko samo chce iść na trening, ćwiczyć. Samodyscyplina z kolei wykształci priorytety. To pozwoli zadecydować co jest w życiu ważniejsze.


Pamiętajmy. Dla Naszego dziecka, które zaczyna przygodę ze sportem powinna to być przede wszystkim zabawa i radość. Powinno postrzegać, że sport niejako jest oderwaniem od rzeczywistości, relaksem, a nawet pewnego rodzaju nagrodą. Sport nie będzie służył Nam do wychowania, ale będzie czynnikiem, procesem, który w dużej mierze pomoże, a przy okazji nauczy cech przydatnych w późniejszym życiu. Jak zauważył S. Wołoszyn, pedagog, „sport wychowuje dziesiątki tysięcy wspaniałych sportowców – jako zawodników i ludzi; możemy przytaczać tysiące przykładów dobrej roboty wychowawczej w sporcie i pozytywnego osobo twórczego wpływu uprawiania sportu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj