Jak poprawić szybkość i zwinność?

0
169

Czas zmienia wszystko – podlegają mu nawet najstarsze sporty. Wróćmy pamięcią do pierwszych igrzysk olimpijskich które odbyły się w Grecji w 776 r.p.n.e. W tamtych czasach zapasy były sportem gdzie cała rywalizacja odbywała się na stojąco, w którym jeden przeciwnik próbował „rozciągnąć” drugiego.

Prawie 3000 lat później zapasy są bardziej dynamiczne, szybsze i zwinne. Chociaż siła jest nadal ważna, wydaje się, że pojawił się nowy rywal i strategia wygrywania meczów – szybkość!

Każde dziecko rozpoczynające swoją przygodę z zapasami powinno od najmłodszych lat przechodzić rutynę treningu siłowego, aby poprawić sprawność fizyczną na macie, ale kluczowymi cechami nad którymi należy pracować są szybkości i atletyczność, które pomogą młodzieży wejść na wyższy poziom rywalizacji. Wzorce treningowe, które mogą się przydać w sportach walki występują w grach zespołowych takich jak piłka nożna, koszykówka i piłka ręczna.

Wszystkie te ćwiczenia pomogą rozwinąć u dzieci umiejętność dynamicznego poruszania się na boki i do przodu na krótkich odcinkach gdzie liczy się szybkość.

Ćwiczenie 1 

Ustawienie – Trzy pachołki (stożki) ustawione w odstępach, co pięć metrów w linii prostej.

Cel – Zacznij od środkowego pachołka (stożka), sprintem ruszasz na odcinku pięciu metrów do stożka po prawej, dziesięć metrów z powrotem do dalszego stożka po lewej, sprintem pięć metrów do środkowego stożka. Upewnij się, że ćwiczenie jest również prowadzone w odwrotnym kierunku, aby rozwinąć zdolność do poruszania się w dowolnym kierunku.

Serie i powtórzenia – To ćwiczenie powinno być wykonywane po 2-3 serie w każdym kierunku, przynajmniej raz w tygodniu.

Rezultat – to ćwiczenie doskonale nadaje się do rozwijania umiejętności szybkiej zmiany kierunku, umożliwiając młodym adeptom sztuki zapaśniczej uzyskanie przewagi i manewrowanie w lepszej pozycji na macie.

Ćwiczenie 2 

Ustawienie początkowe – Obszary wystarczająco duży, aby można je było wykonywać skoki w prawo i w lewo. 

Cel – Zacznij na jednej nodze, odepchnij się mocno i skocz jak najwyżej i jak najdalej w bok. Nie obracając się w powietrzu, wyląduj na przeciwnej nodze.

Serie i powtórzenia – Dwadzieścia pięć serii na każdą nogę, co najmniej dwa razy w tygodniu.

Rezultat – To ćwiczenie rozwija moc w biodrach i nogach, aby poruszać się tak szybko, jak to możliwe.

Ćwiczenie 3

Ustawienie początkowe – Pudełka z pianki lub drewna,  o wysokości 30 cm lub więcej, w zależności od umiejętności i wieku. 

Cel – Zacznij od ziemi i wskocz na środek pudła. Zejdź z pudła (nie skacz), aby uniknąć kontuzji.

Serie i powtórzenia – Spróbuj wykonać 25 skoków dwa razy w tygodniu.

Rezultat – Rozwijaj moc, aby wystrzelić do dwunożnego ataku. Nogi to bardzo ważny element w rywalizacji zapaśniczej. 

Te trzy ćwiczenia można wykorzystać w treningu młodych zapaśników i pomóc im wyniki na macie. Pamiętaj, w zapasach nie chodzi już tylko o siłę! Szybkość i zwinność stały się realną metodą wchodzenia i narzucania przeciwnikowi swojego stylu walki. Trenuj ciężko, trenuj mądrze i publikujcie swoje postępy w mediach społecznościowych oznaczając #dobradruzyna #PZU #matawszkole

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj