Ile powinna trwać regeneracja dziecka po treningu sportowym?

0
151

Dzieci z reguły są pełne energii, stale biegają, bawią się i śmieją, nie przejawiając uczucia zmęczenia. Wydaje się, że nawet najcięższy trening nie jest w stanie spożytkować ich energii. To błędne myślenie. Młodzi sportowcy, podobnie jak i dorośli potrzebują odpowiedniego nawodnienia, dużej ilości snu i wartościowych posiłków. Należy o tym pamiętać, aby nie przeforsować dziecka.

Przetrenowanie – co dalej?

Przetrenowanie to stan przeforsowania organizmu w wyniku intensywnych ćwiczeń fizycznych. Coraz częściej występuje on u młodych sportowców, na których wywierana jest presja odbywania wymagających treningów. Wiąże się z tym również stres i napięcie. Młody organizm nie jest odporny na wymagania fizyczne ani psychiczne tak jak osoby dorosłe, toteż łatwo doprowadzić do jego przetrenowania, objawiającego się znacznym osłabieniem, bezsennością, brakiem apetytu, bólami mięśni i stawów, odwodnieniem, wyczerpaniem oraz pogorszeniem kondycji.

Na czym polega regeneracja?

Regeneracja to proces, w którym organizm się odbudowuje i wraca do prawidłowego stanu. Po każdym treningu sportowym trenerzy dbają o przerwę dla młodych sportowców, w trakcie której czas przeznaczany jest na odpoczynek, nawodnienie i rozciąganie. Pomiędzy treningami warto przeznaczyć jeden dzień w tygodniu na regeneracje, w którym dziecko przeznacza czas na odpoczynek w formie spaceru, wyjścia na basen itd. Mięśnie regenerują się po 24 do 48 godzin. Wskazane jest przy tym regularne rolowanie i rozciąganie mięśni. Jednak wszystko zależy od zbilansowanej diety, odpowiedniego snu i nawodnienia.

Dieta, która jest potrzebna

Zbilansowana dieta odpowiada za prawidłowy rozwój młodego sportowca. Odpowiednie żywienie ma również pomóc w uprawianiu określonej dyscypliny sportowej. W tym celu szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • sód – często dieta zawiera zbyt małą ilość sodu, skutkując skurczami mięśni,
  • kalorie – powinny być dostarczane do organizmu w regularnych odstępach czasowych, ich niedobór przejawia się utratą masy ciała i osłabieniem,
  • węglowodany – to podstawowe źródła energii dla sportowców. Znajdują się między innymi w owocach, warzywach i produktach zbożowych.

Istotne jest spożywanie posiłku 1,5 godziny przed treningiem. W innym wypadku regeneracja będzie opóźniona.

Ile powinien trwać prawidłowy sen?

Na sen powinno się przeznaczać od 7 do 8 godzin. Mniejsza dawka utrudnia regenerację, minimalna ilość wynosi 6 godzin.

Nawodnienie – czyli to, o czym najczęściej zapominamy

Dzieci bardzo często zapominają o właściwym nawodnieniu, dlatego powinno się na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę. Należy zaznaczyć, że już 2% odwodnienia organizmu powoduje spadek jego wydolności. Ponadto, woda reguluję temperaturę ciała, zapobiegając ewentualnej hipotermii. Ile więc młodzi sportowcy powinni pić płynów? Ilość zależy od warunków otoczenia, płci, wieku i częstotliwości oraz intensywności treningów. Statystycznie chłopcy pomiędzy 9 a 18 rokiem życia powinny pić od 2,3 do 3,3 litrów, a dziewczyny od 1,6 do 2,1 litra.

Najwidoczniej regeneracja odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Należy o nią zadbać, aby młodzi sportowcy mogli cieszyć się treningami, nie ryzykując przy tym wyczerpaniem czy kontuzjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj