10 wskazówek dotyczących żywienia

0
272

„Sukces to suma wysiłków powtarzana każdego dnia“.

Tę uniwersalną sentencję Roberta Colliera odnieść można nie tylko do zaangażowania w treningi, ale także w odżywianie. Wszystko to, co jemy bezpośrednio przekłada się na zasób energii podczas ćwiczeń,czy też na szybszą regeneracją po zakończeniu wysiłku fizycznego.Zmiana żywieniowa, w dłuższej perspektywie, prowadzi do optymalizacji procesu adaptacji treningowej, a to z kolei może pomóc Ci w budowaniu przewagi sportowej nad rywalami. Pamiętaj, że Twój organizm ciągle się rozwija, dlatego im bardziej zadbasz o to, co trafia na Twój talerz każdego dnia, tym większa szansa,że wykorzystasz w 100% swój potencjał sportowy. Nie pozwól zatem, aby źle skomponowana dieta ograniczała Twój rozwój! W jaki sposób to zrobić? Przestrzegaj poniższych wskazówek:

1. Pij w ciągu dnia wodę! Nie zapominaj o niej także podczas treningów.

2. Używaj głównie naturalnych produktów, unikaj żywności wysoko przetworzonej (której skład jest bardzo szeroki lub którą trudno byłoby wytworzyć w warunkach domowych).

3. Jedz różnorodnie, wybieraj sezonowe produkty.

4. Ogranicz spożycie słodyczy oraz słonych przekąsek. Jeżeli masz ochotę na coś słodkiego, spróbuj świeżych oraz suszonych owoców.

5. O ile to możliwe, nie obieraj warzyw i owoców ze skórki.

6. Przynajmniej raz w tygodniu zjedz na obiad rybę zamiast mięsa.

7. Nie zapominaj o rozpoczęciu dnia energetycznym śniadaniem.

8. Spożywaj posiłki regularnie, dostarczając organizmowi pełnowartościowe pożywienie co 3-4 godziny. Najlepiej jeść 4-5 posiłków dziennie.

9. Pamiętaj, aby bezpośrednio po skończonym treningu, spożyć przekąskę, a następnie po upływie 1-2 godzin pełnowartościowy posiłek.

10. Jeżeli czeka Cię długi trening (>90 minut), zabierz ze sobą sok owocowy i rozcieńcz go z wysoko mineralizowaną wodą w proporcji 1:1 (500 ml wody + 500 ml soku owocowego).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj