Dieta sportowca

0
153

W dzisiejszych czasach kluczem do zdrowia jest indywidualne podejście. Standardowe podejście bazujące na rozpisaniu diety dla zawodnika, bez poznania jego indywidualnych cech, jest najczęściej bardzo nietrafione i daje słabe efekty. Jest to tym bardziej ważne, jeśli mamy na myśli osoby aktywne fizycznie, których zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest dużo bardziej złożone.

W nowoczesnej dietetyce sportowej w celu szczegółowej analizy stanu odżywienia warto jak najdokładniej poznać nie tylko dotychczasowe dostarczanie składników, ale również stan ich zmagazynowania w organizmie. Pozwoli to na dokładne zaplanowanie działań w kierunku profilaktyki oraz wspomagania wydolności organizmu. Oprócz standardowych badań krwi, sugerujemy dodatkowo badania dokładnym urządzeniem do mierzenia składu ciała, dostosowanego do sportowców oraz analizę pierwiastkową włosa.

Dokładna diagnostyka stanu odżywienia, którą dysponuje nasz zespół dietetyków sportowych oraz indywidualnie wprowadzone zalecenia żywieniowe stanowią szczegółowy proces odbudowywania organizmu. Zmiany w sposobie żywienia powodują faktyczne pozytywne zmiany zdrowotne.

Nasze przykłady:
Zawodnik na początku miał bardzo duże problemy z urazami stawów, które poddawane dużym obciążeniom nie były w stanie odpowiednio się regenerować. W pewnym momencie, mimo młodego wieku zaczęły pojawiać się poważne problemy ze stanem kręgosłupa, które wykluczyły zawodnika z dalszych treningów. Po przeanalizowaniu stanu odżywienia okazało się, że problem mogły stanowić pierwiastki związane z budową stawów oraz kości oraz zatrucie metalami ciężkimi. Wprowadzone zmiany w stylu życia i szczegółowe zalecenia dietetyka sportowego umożliwiły odbudowanie prawidłowej funkcjonalności stawów, ścięgien i kości. A także pozbycie się z organizmu pierwiastków toksycznych. Dzięki temu zawodnik jest w stanie intensywnie trenować bez wcześniejszych problemów zdrowotnych.

U zawodnika często występowały spadki energii, brak chęci do treningów, duże zmęczenie i problemy ze snem. Niestety te problemy zaczęły istotnie przeszkadzać w realizowaniu zadań treningowych a tym bardziej osiąganiu wyników sportowych. Sprawdzony stan odżywienia wykazał dosyć duże niedobory składników mineralnych. Te mimo intensywnej pracy, uniemożliwiały dalszy progres zawodnika. Indywidualna praca nad wprowadzeniem zmian dietetycznych umożliwiła szybszą i pełniejszą regenerację. Wyeliminowała wahania energii w ciągu dnia i w końcu pozwoliło na powrót do formy. Mimo dobrych treningów i odpowiedniego przygotowania do zawodów sportowiec nie był w stanie poprawiać swoich rezultatów. Nie reagował prawidłowo na bodźce treningowe, stres wywoływał niekorzystne zmiany w organizmie. W wyniku oceny stanu odżywienia wykazano nieprawidłowe poziomy pierwiastków związanych z reakcją organizmu na stres oraz reakcją na bodźce. Przeanalizowanie dotychczasowego sposobu żywienia, wprowadzenie w nim istotnych zmian oraz nakierowanie na utrzymanie odpowiednich poziomów składników mineralnych umożliwiło znaczącą poprawę. Zarówno w stanie psychoemocjonalnym zawodnika, jak również w sprawności układu nerwowego i reakcji na stres.  Poskutkowało to lepszym przygotowaniem do treningów i poprawą wyników sportowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj