O tym, że sprawność fizyczna jest niezwykle ważna w życiu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wielu rodziców narzeka jednak, że dzieci nie chcą uprawiać sportu, a ich jedyną aktywnością stają się włącznie lekcje wf-u. Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha wolny czas spędzała aktywnie, a nie w domu przed komputerem, tabletem lub ze smartfonem w ręku, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Pamiętaj, że dziecko powinno mieć zapewniony zarówno rozwój intelektualny, jak i ruchowy.
Postawa rodziców, czyli przykład idzie z góry
Jeśli dziecko od najmłodszych lat obcuje ze sportem i widzi, że aktywność fizyczna jest ważna w życiu domowników, to traktuje ją jako naturalną sprawę. I w tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że „przykład idzie z góry”. Rodzice, którzy po pracy, a nawet w wolne weekendy, leniwie siedzą na kanapie przed telewizorem, nie będą mieli argumentów, aby przekonać dziecko do uprawiania sportu. Im dziecko starsze, tym więcej czasu powinno się przeznaczać na wspólną aktywność fizyczną. Z „maluszkiem” zaczynamy oczywiście od spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. Później rewelacyjnie sprawdzają się wycieczki rowerowe, jazda na hulajnodze, granie w piłkę, bieganie, rolki, łyżwy i oczywiście basen. Pokażmy dziecku różne formy aktywnego spędzania czasu, a na pewno szybko zobaczy, co sprawia mu największą przyjemność.
Wybór dyscypliny sportu dla dziecka
Jeśli pokażemy dziecku różne dyscypliny sportu, to z pewnością którąś polubi najbardziej. Wówczas łatwiej będzie nam przekonać je do regularnej aktywności fizycznej. Przedstawmy zalety danej dyscypliny, pokażmy dziecku znane osoby, które oprawiają dany sport. Pamiętajmy, aby to był wybór naszej pociechy. To dziecko ma czerpać przyjemność z uprawiania sportu i to dla niego dana dyscyplina powinna być atrakcyjna.
Wiek dziecka a sport
Pierwsza aktywność fizyczna dziecka to wspólne spacery z rodzicami i zabawy na świeżym powietrzu. W wieku przedszkolnym przychodzi czas na jazdę na rowerze, rolkach, grę w tenisa czy w piłkę nożną. Bardzo popularny wśród najmłodszych stał się również taniec, jazda konna oraz sztuki walki. Później, także w ramach lekcji wychowania fizycznego, dochodzą trudniejsze dyscypliny. W wieku szkolnym (6 lat) dobrze jest zapisać swoją pociechę na dodatkowe zajęcia sportowe, na których będzie doskonaliło swoje umiejętności pod okiem trenera.
Co wziąć pod uwagę podczas wybierania dyscypliny sportu dla dziecka?
• wiek dziecka,
• predyspozycje dziecka,
• indywidualne zainteresowania,
• czas na treningi.
Zalety uprawiania sportu przez dzieci
• rozwijanie sprawności fizycznej,
• większa wydajność organizmu,
• wzmocnienie mięśni,
• nauka samodzielności,
• nauka pracy w grupie,
• nauka samodyscypliny,
• nabycie umiejętności „zdrowej rywalizacji”,
• rozwój świadomości własnego ciała,
• nabycie wielu pozytywnych cech: wytrwałość, pokora, cierpliwość,
• szansa na to, że sport będzie ważny również w dorosłym życiu.
Brak aktywności fizycznej w życiu dziecka – zagrożenia:
- osłabienie mięśni,
- szybkie męczenie się,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- otyłośc,
- zmniejszenie objetości oddechowej płuc,
- zmniejszenie ilości czerwonych krwinek,
- zmniejszenie objętości i masy mięśnia sercowego,
- osłabienie, zmęczenie,
- słaba odpornośc organizmu.
Uprawianie sportu przez dzieci niesie za sobą wiele pozytywów. To, czy pokochają one aktywność fizyczną, w dużej mierze zależny od rodziców. Ich rolą jest wspieranie dziecka, pokazywanie mu różnych aspektów życia, ale także danie możliwości wyboru. Pamiętajmy, że nasza pociecha nie musi być mistrzem w danej dyscyplinie. Jeśli ma duże umiejętności i predyspozycje, to zapewne sama będzie chciała rozwijać się w sportowym kierunku. Sport można jednak uprawiać również amatorsko, i to dotyczy większości z nas.