Czym jest przetrenowanie?

0
608

Przetrenowanie (overtraining) z definicji, jest długotrwałym osłabieniem dyspozycji sportowej zawodnika,  wynikającym ze skutków stosowania nadmiernych obciążeń treningowych na przestrzeni czasu. O przetrenowaniu świadczy także długi powrót do optymalnej formy zawodnika, który wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Przeciążenie (overreaching) jest stanem łagodniejszym, czyli krótkotrwałym osłabieniem dyspozycji sportowej zawodnika. Wynika ze stosowania nadmiernych obciążeń treningowych, niedostatecznej regeneracji czy choroby. Powrót do formy trwa krócej i wynosi od kilku dni do kilku tygodni. Przeciągające się w czasie przeciążenie prowadzi do przetrenowania.

Markery laboratoryjne przetrenowania
Ryc. 1 Przetrenowanie, a przeciążenie. Charakterystyka pojęć.

Przetrenowanie jest stanem spowodowanym przez stosowanie zbyt dużej objętości treningowej i/lub zbyt często. Najczęściej równolegle współistnieją stany osłabiające naszą regenerację takie jak pęd, stres, przeziębienie, mała ilość snu. 

Bardzo upraszczając można powiedzieć, że czynniki, które obniżają nam poziom testosteronu odpowiadają również za przetrenowanie.

Osłabienie regeneracji i intensywny trening doprowadza do przetrenowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj