Rusza program „Mata w każdej szkole”

0
331

To może być przełomowy moment w najnowszej historii polskich zapasów! Już niebawem ruszy program „Mata w każdej szkole”, dzięki któremu podstawy zapasów będą mogły być realizowane na lekcjach wychowania fizycznego.

Program jest częścią projektu „Dobra Drużyna PZU”, którego ambasadorem jest Iga Świątek. Twarzą zapaśniczej części projektu jest Andrzej Supron, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego.

– Moim marzeniem było i jest wprowadzenie podstaw zapasów do stałego programu zajęć wychowania fizycznego. Zapasy pozytywnie wpływają na ogólny rozwój fizyczny dzieci i koordynację ruchową. Dzięki regularnym treningom dziecko nabiera siły, kondycji i pewności siebie. Ponadto zyskuje większą świadomość własnego ciała i zwiększa zakres ruchu poszczególnych stawów i mięśni – mówi Supron. 

Stowarzyszenie Akademia Sportu Andrzeja Suprona od siedmiu lat w ramach organizowanych akcji promuje ogólnorozwojowy trening w oparciu o gry i zabawy z mocowaniem, które powinny być integralną częścią zajęć wychowania fizycznego w szkołach podstawowych. – Zapasy stanowią świetną bazę pod inne dyscypliny sportowe i warto wprowadzić je chociażby jako zajęcia uzupełniające – dodaje Supron.

Dzięki zaangażowaniu PZU w popularyzację zapasów, będzie to możliwe poprzez wprowadzenie do szkół podstawowych programu „Mata w każdej szkole”. Rekrutacja szkół rozpocznie się w dniu 30 sierpnia i potrwa do 14 września 2021. Program jest skierowany do szkół podstawowych na terenie całego kraju i zakłada, że trzy czwarte szkół zakwalifikowanych do programu będzie z miejscowości, których liczba mieszkańców nie przekracza trzydziestu tysięcy. Do programu zostanie zakwalifikowanych łącznie 128 szkół – po osiem z każdego województwa.

– Ćwiczenia ogólnorozwojowe są niezwykle istotne w początkowych etapach rozwoju dzieci. Dobra koordynacja ruchowa, którą kształtują, jest fundamentem każdego sportu. Wspierany przez PZU program „Mata w każdej szkole”, który dołączył do Dobrej Drużyny PZU, już wkrótce zagości w szkołach podstawowych i mamy nadzieję, że zmotywuje do aktywności fizycznej jak największą grupę dzieci. Będziemy śledzić ich rozgrywki i kibicować! – mówi Dawid Dziama, Dyrektor Biura Promocji Marki i Sponsoringu PZU

Program będzie podzielony na dwa etapy. Pierwszym z nich będą treningi online z udziałem Andrzeja Suprona. Będzie on uczestniczył z wybranymi szkołami w lekcjach online, a uczniowie będą dzielić się nagraniami z wykonanych ćwiczeń w mediach społecznościowych. Z kolei w drugim etapie odbędzie się szesnaście turniejów zapaśniczych, które wyłonią mistrzów poszczególnych województw. Najlepsi pod koniec maja spotkają się w Warszawie w wielkim finale programu „Mata w każdej szkole”. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe, a mistrzowska szkoła otrzyma matę zapaśniczą!

Wszystkie informacje związane z rekrutacją dla szkół będą zamieszczane na stronie internetowej www.matawszkole.pl. Informacje o programie będzie można znaleźć również na stronie www.dobradruzynapzu.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj